TÜRKİYE DE BİLİNEN TEDAVİ YÖNTEMİ Mİ?
      Biliniyor, fakat tam olarak bilinmiyor. Zayıflama, ağrı ve sigara bırakmada kullanıldığı biliniyor, ama diğer kullanım alanları konusunda pek de bilinmiyor.

BAŞKA HANGİ HASTALIKLARIN
TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR?

     Kas-iskelet sistemi, faranjit, gastrit gibi Gastro intestinal hastalıkları, prostat, kalp ve dolaşım hastalıkları, psikiyatrik hastalıklar, adet düzensizliği ve ağrıları, solunum sistemi ve hastalıkları, Kulak burun boğaz hastalıkları, göz hastalıkları, cilt hastalıkları, cinsel sorunlar gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

KORUYUCU HEKİMLİKTE YERİ VAR MI?
   Kişinin dengesini sağladığı için, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için alerjik hastalıklardan, astım gibi hastalıklardan koruyor. Kansere karşı bile koruyucu olduğu düşünülüyor.

SİGARA BIRAKMADA VE

KİLO VERMEDEKİ YERİ NEDİR?
    Akupunktur, en çok kilo vermek için kullanılıyor. Bizim toplumumuzun stres seviyesi yüksek, o yüzden kilo verdikten sonra, stres yönetimi için de seanslara devam edebiliyoruz. Öncelikli hedefimiz hastanın kendini sağlıklı ve zinde hissetmesi. Sigara bırakma noktasında da akupunktur, sigaranın zararını algılamada ki duyarlılığı artırıyor. Beyin kişiye sürekli sigaranın zararlı olduğu dönemi ve sigara içmediği dönemi hatırlatıyor ve kişi ben bunun nasıl içmişim diyor. Kilo verilmesi ve sigara bı­rakılması benim için veri alınan nokta değil. Benim için, önemli olan kişinin kendini sağ­lıklı ve zinde hissetmesi. Akupunktur, konusunda insanlar bir kere gidip bir işe yaramıyor diye kanaate kapılmasınlar. Nasıl bir hasta dahiliyeciye gidip tedavisi başa­rılı olmadığında başka bir uzmana gidiyorsa, akupunkturda da hemen bu tedavi etmiyor kanaatine kapılmasın. Özellikle üstüne basarak söylüyorum, eğitimini almış tıp doktoru olan akupunkturistlere gitsinler.

DİPLOMASÎ OLMADAN ÇALIŞANLAR VAR MI?
    Evet. Denetlenmesi gerekiyor. Hastalar akupunktur yaptırmaya gittiklerinde, bu konu ile ilgili sertifikalarının olup olmadığını sorsunlar. İğnelerin steril olup olmadığını sorsunlar. Bu konuda insanların sağlıklarına sahip çıkmaları gerekiyor.
 

KOCAELİDE İLGİ NASIL? VATANDAŞ BİLİYOR MU?
    Sadece Kocaeli değil, civar illerden de talep var. Memnun olanlar çevresindekilere anlatıyor. Fısıltı gazetesi şeklinde yayılıyor. Bu daim SSK bünyesinde ödeme kapsamına alınması lazım. Hastanelerde bölümlerinin açılması gerekiyor. En çok karşılaştığımız sorun 20-30 seanslık tedavinin vatandaşa pahalı gelmesi.

 
 KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?
  1991'de Eskişehir Anadolu Üniver­
sitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldum. Akupuntur ile ilgili eğitimimi Gazi Üniversitesinde tamamladım. Halen Tıp doktoru akupunkturist olarak izmit'deki kendi muayehanemde çalışmaktayım.

AKUPUNKTURUN  TÜRKİYE'DEKİ YERİ

1991 yılında bu konu hakkında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı Tıp Fakültesi hocalarını görevlendiriyor. Prof. Dr. Cemal Çevik bu konu hakkında bir komisyon oluşturuyor. 'Görevleri akupunktur gerçekten tedavi ediyor mu etmiyor mu Oluşturulan grup Çin'den gelen hocalardan eğitim alıyor. Bir yıl hastalara tedavi uygulanarak eğitimler devam ediyor. Bir yıl yapılan çalışmalar ve eğitimler sonucunda, komisyon akupunkturun hasta tedavisinde yerinin olduğuna kanaat getiriyor. Türkiye'de eğitiminin nasıl verileceği konusunda, Sağlık Bakanlığı Akupunktur Üst Kurulu oluşturuluyor. Sonuçta Sağlık Bakanlığı aku­punktur tedavisini kabul ediyor. 

TÜRKİYE'DE KİMLER UYGULAYABİLİR?
    Gazi Üniversitesi Tıp Fakülte
si'nin vermiş olduğu eğitimi başarı ile bitiren tıp fakültesi mezunları ve sadece kendi alanlarında kullanmak üzere diş hekimleri ile veterinerler, Sağlık Bakanlığı'nın verdiği Akupunktur Tedavi Uygulama Sertifikasını aldıklarında tedavi yapabilirler.

HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE
KULLANILIYOR?
          
   Migren gibi ağrıdan, sigara bı
rakma, kilo verme kısırlığa kadar bir çok tedavide kullanılıyor. Yerine göre çeşitli hastalıklarda yardımcı ve tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabiliyor.

İĞNELER ACITIYOR MU?
    Hayır. Birçok kişi iğne sözün
den çok irkilir ancak hastalar tedaviden sonra onca endişeye rağmen iğneleri çok az hissettikleri için şaşırırlar. Akupunktur iğneleri çok incedir ve iyi bir teknikle uygulandığı için ağrı hissedilmez.

YAN ETKİLERİ VAR MI?
    Yan etkisi yoktur. Çünkü dışa
rıdan herhangi ilaç veya madde verilmez. Sadece vücudun kendi hormon ve enzimleri yoluyla ve sinirsel iletişim yoluyla etki gösterir. Bazıları bu şekilde uyarılmasının da yan etki oluşturabile­ceğini söylemektedir. Ancak bilinen ve yayınlanan, tıbbi literatüre geçen böyle bir vaka yoktur.

İĞNELER NEDEN YAPILIYOR?
    Günümüzde yaygın olarak çelik iğ
neler kullanılmasına rağmen altın ve gümüş iğnelerde kullanılır. Her hasta için yeni steril iğneler açılır ve o iğneler o hastaya ait olur, her seans için tek kullanımlık iğneler de vardır. Ben seanslarda her zaman tek kullanımlık iğneleri tercih ediyorum.